Akcesoria, które mają bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka powinny być bezpieczne, np. nie bielone chlorem. Taką gwarancję dają produkty z bawełny organicznej np. patyczki i waciki higieniczne Simply Gentle.
Pod ręką mamy są zawsze chusteczki nawilżające, które dla odpowiedniego komfortu dziecka powinny być delikatne, miękkie, pozbawione konserwantów, parabenów i alkoholu.
Specjalnej troski potrzebują szybko rosnące paznokcie niemowlęcia, które często mogą powodować zadrapania. Aby obcinanie małych paznokci było bezpieczne, warto wybrać specjalne cążki i nożyczki niemowlęce, które można używać od pierwszych chwil życia.
Zwyczaj utrzymania higieny po posiłku należy rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Służą do tego specjalne szczoteczki na palec do masowania dziąseł, można je używać u niemowląt, które skończyły 6 miesiąc życia.
Podkategorie
Na początku możemy oswajać malucha z ideą mycia zębów c używając palca owiniętego gazikiem lub specjalnych szczoteczek na palec. Następny etap to wprowadzenie szczoteczki – po szóstym miesiącu większość maluszków ma już widoczne co najmniej dwa ząbki. Wszystkie czynności starajmy się wykonywać w konwencji zabawy, by dziecko polubiło rutynę codziennego mycia ząbków.
Podawanie smoczka uspokajającego to indywidualna decyzja. Rodzice zwykle sięgają po w okresie, kiedy instynkt ssania jest bardzo silny. Można to zauważyć, gdy niemowlę ssie wszystko, co ma w swoim zasięgu – kciuka, kawałek kołderki, ubranko. Bezpieczny smoczek to taki, który można łatwo zachować w czystości. Warto pamiętać, że czas przydatności standardowego smoczka to 3 miesiące. Po tym czasie należy je wymienić ze względów higienicznych.
Gryzaki mogą przynieść ukojenie już trzy miesięcznym dzieciom, zanim jeszcze pojawią się ząbki. Te małe urządzenia są niezastąpione do łagodzenia bólu podczas ząbkowania. Dodatkowym plusem jest możliwość samodzielnego trzymania gryzaka przez dziecko.
Inne gryzaki sprawdzą się do pierwszych ząbków, a jeszcze inne pomogą przy wyżynaniu się ząbków przedtrzonowych.
Paznokcie u niemowląt rosną bardzo szybko, czasem istnieje potrzeba obcinania ich raz w tygodniu. Noworodki bardzo łatwo ranią się podczas radosnego machania rączkami i nogami. Istnieje wiele sposobów obcinania paznokci u niemowląt, można nawet zaczekać aż dziecko uśnie.
Najlepsze do obcinania będą specjalnie przystosowane nożyczki dla niemowląt, z zaokrąglonymi końcami lub obcinacz dla niemowląt.
Włoski, z którymi rodzi się Twoje dziecko to tzw. meszek płodowy. Meszek ten ma tendencję do naturalnego wycierania się w trakcie pierwszych tygodni. Do prawidłowej pielęgnacji włosków dziecka potrzebna jest szczotka z miękkiego, naturalnego włosia. Jej regularne używanie to dodatkowy masaż wspomagający ukrwienie głowy i zapobiegający rozwojowi ciemieniuchy. Rodzaj włosów kształtuje się przez kilka pierwszych lat życia.
Czy wiesz, że niemowlęta oddychają jedynie przez nos, a nie przez buzię? Dlatego tak ważna jest drożność noska niemowlęcia. O zapchanym nosku świadczy utrudnione oddychanie, a to z kolei może zaburzyć karmienie dziecka jak i jego sen.
Poza oczyszczaniem noska niemowlęcia ważna jest odpowiednia, nie za wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza w mieszkaniu.
Niemowlęta z bardziej wrażliwą skórą są częściej narażone na problemy skórne, w tym odparzenia pieluszkowe, czy atopowe zapalenie skóry. Wówczas trzeba zwrócić uwagę, aby przy zmianie pieluchy nadmiernie nie podrażniać skóry na pupie. Chodzi o to, aby unikać zbyt mocnego wycierania podczas zmiany pieluchy oraz upewnić się, że pieluszka i ubranko nie są założone zbyt ciasno.
Pielęgnacja niemowląt wymaga akcesoriów dostosowanych do tak małego organizmu. W tym celu należy skompletować takie podstawowe przedmioty jak termometr, aspirator do noska, szczoteczka do zębów, szczoteczka do włosów, nożyczki lub cążki do paznokci.
Warto pamiętać o usuwaniu wydzieliny z nosa i aby zapewnić drożność dróg oddechowych oraz o higienie małych uszu.
Eko mamo! Jeśli nie przepadasz za pampersami, a przeciekająca tetra nie zawsze zdaje egzamin, jednorazowe pieluszki Beaming Baby to coś dla Ciebie!
Te ekologiczne pieluszki są odpowiednie dla wrażliwej skóry i nie uczulają maluchów. Są wykonane z bawełny i skrobi kukurydzianej oraz materiałów oxo-biodegradowalnych. Ich struktura gwarantuje nieprzemakalność do 12 godzin.
W okresie przejściowym między pieluchą a nocnikiem przydatne będą wszelkie sposoby, które pomogą zrozumieć dziecku jego fizjologię. W standardowym pampersie maluch nie czuje wilgoci, a więc fakt, że zrobił siku nie zawsze jest dla niego jasny. Równie ważne jest zachowanie dużej dozy cierpliwości przez rodziców, aby niepotrzebnie nie wywoływać stresu i poczucia winy, gdy dziecko zrobi „plamę” nie tam, gdzie trzeba.
Kiedy należy zacząć odzwyczajanie dziecka od pieluch? Jak twierdzą specjaliści naukę korzystania z nocnika najlepiej rozpocząć po 24. miesiącu życia, wtedy już jest w stanie zacząć kontrolować swoje potrzeby. Ważne jest wcześniejsze oswojenie z nocnikiem, „przymierzenie się” do niego i wytłumaczenie dziecku do czego służy.